18 Ağustos 2011 Perşembe

yeşil limonlu LİMONATA

Bu sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi limonata...Ama bu defa yeşil limonlarla yaptım,sarı limona göre biraz pahalı ama aroması daha keskin olduğu için ben böyle tercih ettim.Siz dilerseniz sarı limonlarlada yapabilirsiniz.

MALZEMELER:
  • 8 limon
  • 2sb toz şeker
  • 1-2 sb soğuk su
  • buz
HAZIRLANIŞI:
Limonları yıkayıp sularını süzdürdükten sonra kabuklarını geniş bir kaba rendeleyin. 6 tane limonu küp şeklinde doğrayıp rendelenmiş limon kabuklarına ilave edin. Toz şekeri ekleyip elinizle iyice ovarak limonların suyunun çıkmasını sağlayın. Kalan iki limonun suyunu sıkıp ilave edin.Limon kabukları ile limon parçalarını tel süzgeçten geçirip süzün. Soğuk suyu ekleyip karıştırın. Üzerini kapatarak 1-2 saat buzdolabında bekletin. Sürahiye alıp isteğe göre, dilimlenmiş limon, nane yaprağı ve buz ile servis yapın.Limonatanızın yoğunluğuna göre su ilave edebilir, kişi sayısına göre limon adedini ve toz şeker miktarını aynı oranda arttırabilirsiniz


NOT:ben hazırladığım limonatanın bir kısmını buz kalıbına döküp dondurdum ve servis esnasında bardaklara ekledim.böylece buzlar eridiğinde limonatanın tadı değişmemiş oluyor. AFİYET OLSUN :)Hiç yorum yok: